Public relations cikkek elhelyezése

public-relations - prcikk

Public relations és keresőmarketing

A keresőmarketing és azon belül a linképítés is csak olyan, mint az élet sok egyéb területe: időnként felütik a fejüket divatok. Jobb esetben ezek a divatok valamilyen praktikus célt szolgálnak, és ha a gyakorlat beigazolja őket, akkor úgy elterjednek, mint monszun után a moszkitó.

Az első divat, amelyre felfigyeltem, a bannercsere és linkcsere volt. Honlaptulajdonosok és webmesterek megszállottan kerestek cserepartnert, gyártották és küldték a bannert szakmányban. Tedd ki az oldalam bannerjét, én is kiteszem a tiedet. Linkeld az oldalamat, én is linkelem a tiedet – és majd ha jól agyonlinkeljük magunkat, a szájtjaink vágtáznak előre a Google találati listáján. Aztán persze kiderült, hogy ha önnépszerűsítési haszna lehet is az ilyesminek, keresőmarketing szempontjában nem sokat ad. A banneres megoldásokról kiderült, hogy a Google reklámnak tekinti és a „reklámlinkek” éppenséggel nem emelik az oldal presztízsét. Sem a küldőjét, sem a fogadóét. Ahhoz sem kellett sok mesterséges intelligencia, hogy linkcserék mögül a minden tartalmi alapot nélkülöző mesterkedés ördögpatája kilátszódjék. Amelyik oldalnak túl sok lett az oda-vissza linkje, gyanússá vált, hátrasorolódott.  El is múlt a divat hamarost.

A következő sláger a linkkatalógus lett. Makacs divat, mert hiába bizonyosodott be százszor, hogy az a weboldal, amelyikre túlnyomórészt csak linkkatalógusokból hivatkoznak, a Google szemében szintén manipulatív úton igyekszik élre törni a találatok sorában, nosza, kapjon büntetést – a fantáziátlan kinképítők százegyedszer is ezt a trükköt próbálják eladni. Igaz, amíg vevő van rá…. Naiv honlaptulajdonosok hisznek az ígéreteknek, és az első tapasztalataik általában jók is: a katalógusokból tömegével érkező linkek akár pár hét vagy hónap alatt égbe repíthetik a honlapot. Amiért aztán keserű árat kell fizetni. De akkor hol lesz már a linképítő „szakember”: a sikerdíjat felvette, mit érdekli őt, mi történik 5-6 hónap vagy akár egy év múlva, amikor vérengző portyára indul a legújabb Google Pingvin algoritmus. Merthogy a legtöbbször durva hátrasorolás, rossz esetben a kulcsszavas listákról történő teljes kitiltás történik. És egyelőre mégis tartja magát a divat, holott pár éve egy újabb is megjelent. Valahogy így hangzik:

Piár cikkekbe kell ágyazni a linket, akkor baj nem lehet!

És működik ez is remekül. Azt mondja a Gugli, hogy a puszta link nem jó, hanem megfelelő szövegkörnyezet kell? Meglesz! Egy PR-hírben, termékismertetőben, cégbemutatóban valóban természetesnek hat a benne elhelyezett kulcsszavas link. Felment a public relations ázsiója. Illetve mégsem… Az ajánló SEO PR-cikkek iránti kereslet ment fel, a kínálat pedig felhígult: iparággá vált az úgy-ahogy összeütött cikkek gyártása és a semmilyen újságírói gyakorlattal nem rendelkező SEOsók kreatív szövegírókká avanzsáltak. A Guglinak jó lesz. Benne vannak a szakszavak, benne van pár suta mondat, ott van a link is rézkígyóként – nyomjuk fel gyorsan valahová! No de hová?? Ahogy elszaporodtak a linkkatalógus-gyárosok, úgy gombamód kinőttek a semmiből a PR-cikkek elhelyezést olcsón és fájdalommentesen kínáló szájtok. És akik kapva kaptak a lehetőségen, még azt is gondolták, hogy akkor most hát ez lenne a kreatív linképítés.

Pedig nem. Mert ebben kreativitás alig pislákol, ami meg mégis, azt kioltja a minőség hiánya: a nagy divat következtében gyengén megírt PR-anyagok jelennek meg ezerszámra gyenge minőségű honlapokon. A Gugli meg csóválja nagy bozontos (más források szerint kopasz) fejét és fájdalmasan hiányolja a minőségi tartalmat. Már megint át akartok verni, beste SEOsok? Ezzel akartok a listák élére furakodni? Na mars vissza, de rögvers: küldöm a vadászpingvint.

Persze: a PR-cikkek valóban kiválóan alkalmazhatók a linképítésben – éppcsak mint annyi mindent, ezt sem szabad mechanikusan alkalmazni és ebben is körültekintőnek, igényesnek, ötletesnek kell lenni.

A főszabály pofonegyszerű:

  • Kiváló cikket kell írni és kiváló oldalra kell felrakni

És nem túl bonyolultak a továbbiak sem, jelesül:

  • a linket tartalmazó public relations-cikkek elhelyezése fontos része lehet munkánknak, de nem lehet kizárólagos
  • itt is alapvető szempont a változatosság: a linkelés nem lehet sem egyoldalú, sem töményen kulcsszavas
  • A szabályok egyszerűek – az ezeknek maradéktalanul megfelelő linképítés viszont igencsak idő- és ötletigényes munka. A linképítő cikk folytatódik