Laptop szerviz: Google első hely

Linkprofil építés laptopos honlapra, 2022

notebook akku - hp laptop töltőMegújult egy korábbi seo-projektumom. Ötodik hónapja folyik a backlink építés alkatrésznevekre és szervizes kulcsszavakra. Eközben felidéződnek a több évvel ezelőtti tapasztalatok.

Kezdem azzal a korábbi megfigyeléssel, hogy a laptopszerviz kifejezés a felhasználói gyakorlatban elég sok, egymástól eltérő változatban szerepel. Így aztán az adott témában indított céges oldalak, szervizes szolgáltatói weblapok vagy online alkatrészáruházak tulajdonosainak főhet a feje: melyik verzióra nézve optimalizáltassák a honlapjukat. Ugyanígy gondban lehetnek a  SEO-szakértők, hogy a notebook kijelző, a monitor vagy a képernyő szinonimák közül melyiket részesítsék előnyben. További dilemma: tablet akku vagy akkumulátor? A hosszabbik a szabályos, de aki gyorsan keres a Google-ban, inkább az előbbit írja. De az alapprobléma összetettebb, mert egyfelől az egybe- és különírás, másfelől az ékezet használata bonyolítja a képet. A linképítő cikk folytatódik

Laptop honlap marketing: Asus, HP

laptop link marketing

Linképítés Asus laptop töltő és HP akku kulcsszóra

Linkmarketingen nem csupán a hivatkozások gyarapítását értjük, hanem az online visszacsatolások komplex rendszerének felépítését, megtartását és erősítését. Természetesen marketinges megfontolásból és céllal. Ez a céloldali direkt linkeléseken túl jelentős háttérmunkát feltételez, amelyet hasznos a tartalommarketing eszközeire alapozni. Ha például célunk az, hogy egy webáruház termékoldalát HP akkumulátor vagy Asus laptop töltő kulcsszóra optimalizáljuk, írjunk cikkeket e témában. Illetve foglalkozzunk a webshopot működtető budapesti laptopszerviz portáljával.

Márkafüggetlen notebook szerviz – Budapest

A garancián túli javításokat végző márkafüggetlen budapesti laptop szerviz szolgáltatásait bemutató honlap optimalizálása a tartalmi keresőszempontok érvényesítésével kezdődött több évvel ezelőtt. A munka releváns linkek hálózatának felépítésével folytatódott. Ennek során szolgáltatások nevére – pl. használt notebook felújításlaptop videókártya javításlaptop akkumulátor csere – esett a fő hangsúly, továbbá a meghibásodásokat megnevező kifejezésekre, mint például a laptop kijelző vibrál, a tablet töltő kábel megtört.

Ezen túlmenően egyes terméknevekre mint kulcsszavakra történt a linképítés: A linképítő cikk folytatódik

Honlap készítés Debrecen

honlapkészítés debrecenMára már a weboldal készítés, egy honlap felépítése mindenki számára elérhetővé vált. Megjelentek a bérelhető termékek, az egyszerűbb sablonok és számos ingyenes termék is segíti azokat, akik az online térben meg szeretnének jelenni. Nem is beszélve a rengeteg cégről, akik azzal foglalkoznak, hogy megfelelő legyen a design, a honlap biztonságos legyen, valamint, hogy a weboldalt a keresők is megtalálják és jó helyen mutassák meg az interneten nézegetőknek.

Felmerül a kérdés, ha ilyen sok módon lehet megjelenni az online térben, ha ingyenes vagy nagyon olcsón elérhető sablon weboldalak készítését ma már olyan sokan vállalják, akkor mi szükség is van webfejlesztéssel foglalkozó cégekre?

Nos, bár ma már számos YouTube videó tanítja, hogy a különböző sablonokra, template-ekre épülő „dobozos” weblapokat hogyan kell elkészíteni, azért jónéhány technikai beállításon el lehet bukni.  A komolyabb cégeknek nem csak webfejlesztőjük van, de akár rendszergazdájuk is, hogy ne az egyéb alkalmazottaikat terheljék, az ő idejüket rabolják ezeknek a beállításoknak a kikutatásával, elkészítésével, hibajavítással. Legyen olyan ember- lehetőleg programozó vagy számítástechnikai ismeretekkel rendelkező -, aki a felmerülő problémákat pillanatok alatt megoldja. A linképítő cikk folytatódik

Szemantikus linképítés, fogalmi optimalizálás

A szemantikus linképítés és a fogalmi háló

linképítés - seo - google

Szemantikus linkhálózat mint fraktál

Előző írásomban és egy régebbiben – A bejövő linkek hatékonysága; A bejövő linkek fraktál-hálózata – körbejártam egyfelől azt, hogy a külső hivatkozások effektivitása milyen faktoroktól függ – és itt kiemelt hangsúlyt kapott a relevancia -, másfelől azt traktáltam, hogy a linkprofil felépítésében arra kell törekedni, hogy a támogató rendszer egésze a rendezettség tekintetében valamiféle fraktál-háló mintázatát kövesse, azaz ne legyen sem túlzottan rendezett, sem teljesen kaotikus, mi több, a rendezetlenség foka nagyjából a teljes linkfelhőn belül azonos legyen. Nos, ha ezt a két szempontot – a tartalmi relevanciát és a strukturális frakltál-jelleget – egyidejűleg akarjuk érvényesíteni, alig is kell egyebet tennünk a támogatói webkörnyezet kiépítésekor, mint azt, hogy

a linkprofillal leképezzük egy-egy kulcsszó szemantikus hálóját.

A szemantikus háló mintázatát követve

szemantikus linkhálózat

Minden fogalom összefügg több másikkal

Valószínűleg nem újdonság számunkra az a tudás, hogy minden jelentésnek (minden szónak, kifejezésnek, névnek.,..) megvan a maga fogalmi hálózata. Ha azt mondom: honlap, ehhez a kifejezéshez (mint kulcsszóhoz) számos módon rendelhetek más szavakat, elsődlegesen a közvetlen szinonimáit: weblap, weboldal, esetleg: internetes oldal, honoldal, website, web page – vagy egyszerűen csak oldal; illetve közvetlenül ide kapcsolódnak a toldalékolt alakok: honlapok, honlapnak, honlapon, másodfokon a szinonimák toldalékolt változatai (weblapról, weboldalhoz), és ugyanígy ide köthető az alapszó és szinonimáinak összes lehetséges szóösszetétele: honlaptartalom, weblapfejlesztő, marketingoldal, honlapszerkezet…   Társíthatom továbbá a honlap megjelenési helyének a nevét: web, internet, világháló, hozzá rendelhetem alapvető tulajdonságait: online, digitális, html, kontextusba helyezhetem az oldal jellegét mutató távolabbi szinonimákkal: híroldal, portál, blog, webáruház. Kapcsolódhatnak a tartalomra vonatkozó kifejezések: cikk, poszt, termékleírás, vagy a tulajdonosi és egyéb viszonyok: céges, intézményi, üzleti, információs, személyes, bemutatkozó…  Hozzárendelhetők szakmaibb jellegű speciális kifejezések is: keresőbarát, jól feltérképezhető, mobilbarát, optimalizált, releváns tartalmú, linkelt, kulcsszavas, sokszor hivatkozott. Nyilvánvalóan csatolhatók a hierarchikus elrendezésre utaló kifejezések: főlap, nyitólap, címoldal, kezdőoldal, aloldal, belső oldal. A honlap vizuálisan számunkra a képernyőn, számítógépen, laptopon, monitoron, kijelzőn jelenik meg – ezek is közvetlenül kapcsolódnak, mint ahogy olyan kifejezések, mint a honlapok megtalálásában és megjelenítésében szerepet játszó kereső, böngésző – illetve ezek neve: Google, Yahoo, Firefox, Chrome… Ide rendelhetők a weboldalak részei: cím, title, fejléc, leírás, lábléc, oldalsáv… illetve a rajta megjelenített elemek: menü, kép, videó, link, beágyazás, buborékszöveg, táblázat… vagy a technológia háttér szavai: forráskód, képmegjelenítés, grafikai program, inch, pixel, színmélység, oldalbetöltés sebessége stb.

szemantikus linképítés

Honlap-linkek, hálózat

Ezek nyilvánvaló, egymással is társuló közvetlen összefüggések, akár fel is rajzolható a fogalmi hálózat, így még nem is túl bonyolult. Ám az is világos, hogy az első lépcsőben csatolt fogalmaknak is megvannak a maguk elágazásai, mondjuk a laptop szóhoz kapcsolódnak olyanok, amelyek a honlaphoz is társíthatók, pl. videó, pixelszélesség, grafikus kártya – de olyanok is, amelyekkel a honlap már inkább csak a megjelenítő eszköz, a  laptop vagy PC szón keresztül köthető: operatív memória, akkumulátor, billentyűzet… A maguk részéről ezek ugyanúgy egy-egy hálózat csomópontjai, az akkumulátorhoz pl. az autó, töltés, energia, kapacitás szavak rendelhetők első lépcsőben, no meg az okostelefon, amely eközben a honlaphoz is első körben kapcsolódik (mivel kijelzőjén megjelenik…). Nem kétséges, hogy ha csak 1-2 kapcsolódási szintre távolodunk egy kiválasztott kulcsszótól, már akkor is igen bonyolult mintát kapunk. Természetesen túlzott elvárás lenne azt a célt kitűzni, hogy a linképítés során lekövessük egy-egy kulcsszó teljes szemantikai hálózatát, ám annyit mindenképpen megtehetünk, hogy egy ilyen háló létezését evidenciában tartva igyekszünk a felépítéséhez illeszkedő linkprofilt felépíteni.

Látens szemantikai összefüggések

A fent leírtnál árnyaltabb megközelítéssel a rejtőzködő, burkoltabb összefüggésekre is figyelnünk kell a linképítés kreatív módszereinek alkalmazása közben. A Google évekkel ezelőtt bevezette a látáns szemantikai indexelést, amelynek az a lényege, hogy a keresőrobotok nemcsak egyszerűen feltérképezik és adatbázisukban elraktározzák a weben fellelhető tartalmakat, hanem az algoritmusok a fogalmi összefüggések felderítését, rögzítését és felcímkézését is elvégzik. Így amikor rákeresünk egy kifejezésre vagy felteszünk egy kérdést, a keresőszoftver nem csupán a direkt szóelőfordulásokat találja meg adatbázisában, hanem a kifejezéshez tartozó bonyolult fogalmi térkép alapján értékeli és értelmezi is. Így a nem teljesen ésszerűen feltett kérdésekre és a körülíró megközelítésekre is képes adekvát választ adni.

Éppen ezért linképítés során az ilyen rejtettebb megfelelésekre is figyelnünk kell. Ha webhelyünket például a szemantikus linképítés kulcsszóra optimalizáljuk, akkor érdemes tudnunk, hogy nemcsak a SEO-tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó oldalakról kapott linkek relevánsak, hanem értékes lehet egy olyan is, amely például Sir Timothy John „Tim” Berners-Lee munkásságával foglalkozó cikkben van elhelyezve, lévén a nevezett tudóst nem csupán a világháló egyik legnagyobb fejlesztőjének tartjuk, hanem a szemantikus web fogalmát is ő vezette be 2001-ben. De ugyanígy erősítheti az általunk támogatni kívánt oldal kulcsszavas szereplését, ha egy hiperszövegekkel, foglalkozó lapról hivatkozunk rá, lévén maga a link szó e kifejezésekkel látens kapcsolatban áll (hogy a kapcsolódás nem elsődleges, mutatja, hogy a Wikipédia Hiperszöveg szócikkében a link szó egyetlen egyszer sem szerepel. Szerepel viszont a hiperhivatkozás, ami a maga részéről a ‘link’ szinonimájának tekinthető.

Összefoglalva.

A szemantikus linképítő munka lényege, hogy azokat a kulcsszavakat, amelyekkel javítani akarjuk az adott webegység organikus Google-helyezéseit, egy fogalmi háló csomópontjainak tekintjük, és a céloldalra mutató hivatkozásokat olyan lapokon helyezzük el, amelyek ennek a hálózatnak a kapcsolódó pontjait, perifériáit képezik.

Ezzel egyidejűleg érjük el azt, hogy

  1. minden backlink releváns legyen, lévén fogalmilag kapcsolódó lapról jön
  2. a linkprofil strukturája egy természetesen létrejött alakzat képét mutassa, így az algoritmusok ne minősítsék manipulációnak.

A linképítő cikk folytatódik

Az első Google-helyre kerülés fontossága

elso-oldal-googlePotenciális megbízó érdeklődik: ha első helyre kerül a weboldala a Google keresőben, az mennyire jelent garanciát arra nézve, hogy az odalátogató épp tőle rendeli a szolgáltatást, nem pedig a 2., 3., stb. helyen állóktól, akik ugyanazt kínálják. Mondom, hogy erre garancia nincsen, de kattintási valószínűségek tudok mondani. Na de mégis, hogyan lehetne elérni, hogy tőle rendeljenek, s ne az alább sorolt helyezettektől, mi lehetne a motiváció, ami az 1. helyet a biztos rendeléssel összekapcsolja. Mondom, hogy ehhez valószínűleg egy olyan marketingesre lenne szüksége, aki elég jól ismeri az értékesítendő szolgáltatást, valamint a célközönség vásárlási szokásait, továbbá átlátja ezek közvetlen összefüggését a keresőtalálati helyezéssel. Az én feladatom ebből annyi lehet, hogy honlapját az első helyre juttassam, ennek ismerem a módját, fogásait, pontosan tudom, milyen tartalmakat értékelnek pozitívan a keresőalgoritmusok és hogyan kell a külső támogató rendszert felépíteni ahhoz, hogy a TOP1 helyezés megszerezhető, s ami ennél nehezebb, megtartható legyen. Ez esetben a magas kattintási arány az, ami garantált. Sok kattintásból több megrendelés valószínűsíthető – de ezt garantálni semmiképp nem bátorkodnék.

A SEO-munka potenciális megrendelője nem igazán akarja ezt ebben a formában elfogadni. Őt a helyezés nem is igazán érdekli. Eladni akar. Ezt én értem és tolerálom, de mondom, hogy a keresőoptimalizálás másról szól, én helyezéseket tudom javítana, az első hely kitűnő esély, sokkal jobb, mint a második vagy a harmadik, vagy pláne a tizenegyedik hely. Az ő szolgáltatásának sem a minőségével, sem az eladhatóságával nem tudok és még inkább nem akarok behatóan foglalkozni – a legjobb esély, a legmagasabb valószínűség az, amit elérhetünk. De az esély az nem garancia, és van más probléma is.

Jelzem, hogy a legtöbb esetben éppen az eladhatóság rovására menő korrekciókat szoktam kérni az oldalon. Mert hogy nem tetszetős szlogeneken és még tetszetősebb fotókon, nem a szép dizájnon keresztül vezet az út az első helyig. Hanem? – kérdezi. Na most kell vigyázni, mert ez a pasas infókat akar belőlem kiszedni anélkül, hogy tényleges munkát rendelne, fizetne. De valamit csak kell mondanom. Mit szólna ahhoz, vágok bele, ha azt kérném, hogy az honlapja rövid, de pontos definíciókkal kezdődjön? Határozza meg egy-egy mondatban, hogy a szolgáltatás érintő legfőbb kulcsszavaknak mi a jelentése. A Google imádja a definíciókat, nem különben az érdeklődő olvasók. Mert hogy – tippelem meg piackutatás nélkül – ezeket a fogalmakat rengeteg olyan böngésző keresi, akinek esze ágában sincs családfát rendelni (na jó, itt most kicsit felfedem a lapokat), de a családfa és a családfakutatás fogalma, jelentése érdekli, és elvárja, hogy ha egy weblap e szavakkal első helyre került, akkor azon definíció szerepeljen, hogy ő 1 perc alatt megtudja, mit is jelentenek ezek a kifejezések. Ha ez megvolt, valószínűleg szüksége van további ismeretekre, tehát szakmai leírást keres, kutatási módszereket kíván megismerni. A Google kellően megismerte és matematikailag modellezte a böngészőknek ezt az igényét, így előre sorolja a releváns tartalmú weboldalakat.

Hogy ezektől a leírásoktól majd elriad az, aki családfát rendelne a nappalijába? Valószínűleg. De ha nem teszünk sem meghatározást, sem részletes szakmai leírást a honlap hangsúlyos helyére, akkor lehetetlen, vagy legalábbis sokkal nehezebb lesz TOP helyezést szerezni, így aztán kevés lesz a kattintó, rossz lesz az esély.

Lelki szemeimmel látom megrendelőmet, amint a távolba mered. Sóhajt és összegez: „Tehát Ön sem tud arra a kérdésemre válaszolni, hogy mi a garancia arra, hogy az első helyen szereplőtől rendelnek szolgáltatást.” Nem tudok. És igyekszem átérezni, hogy ennek a pasasnak nem kell az első Google-hely, ha nem kap mellé értékesítési garanciát.

Holott engem meg épp ezzel a kulcsszóval talált meg: Első oldalra, első helyre kerülés a Google keresőben. Megtalált, tárgyal velem – pedig nekem sem volt semmi garanciám arra, hogy optimalizálási munkamegrendelés szándékával fog megkeresni. Ja, igaz… nem is lett semmi az üzletből. A linképítő cikk folytatódik

A marketing mint hívószó

Jól jártam azzal, hogy évekkel ezelőtt tanácstalanságomban ‘marketing’ név alá helyeztem el azokat a gyűjtőhelyeket, amelyek tematikailag össze nem tartozó weblapok fölött helyezkedtek el. Kellett készítenem mondjuk egy-egy oldal a kreatív játékokról, az olcsó téligumiról és a belsőépítészetről, nyilván egyiket sem akartam elhelyezni valamelyik domainom gyökérkönyvtárába, hát jobb ötlet híján létrehoztam egy /marketing/ könyvtárat és ott kaptak helyet az üzleti megfontolásból készített weblapok. Ám hogy a könyvtár is éljen, csak kellett bele egy index-fájl, és ha már készítettem ilyet, tettem rá tartalmat is, a könyvtárnévnek megfelelőt. Ezt az akkor nem túl szerencsésnek gondolt ötletemet többször is megismételtem más más domainok alatt. És mivel én egy ideje gyakorlatilag már minden oldalamat optimalizálom, így a félig-meddig kényszerűségből készült ‘marketing’ honlapok tartalma is kapott belső és külső SEO-t egyeránt. Azaz átesett tartalomoptimalizáláson és küldtem rá külső linkeket is. Aztán, jobban elmerülve a keresőoptimalizálás rejtelmeiben, mind több helyen és mind gyakrabban írtam le a keresőmarketing szót, be-belinkeltem ilyenkor a tematikailag illeszkedő weblapokat, ami végül oda vezetett, hogy egyik ilyen /marketing/ oldalam ezzel a kulcsszóval szépen kezdett szerepelni a keresőtalálati rangsorban, és organikus forgalmat is generált. Ma az http://ungparty.net/marketing/ szájtom a top20 találat között szerepel az igen nagy konkurenciaharc célpontját képező keresőmarketing kulcsszóra.

tartalom, marketing, kaszinóAmióta pedig kiterjedt a SEO-tevékenységem, sorra jöttek olyan magam-támasztotta vagy kívülről érkezett feladatok, amiben a marketing szó szerepet kapott az autó marketingtől és linkmareketingtől a mobilmarketingen át a zöldmarketingig. Persze nehéz megmondani, vajon miért is jó nekem az, hogy a Google első helyén szerepel egyik weboldalam mind a kaszinó marketing, mind a marketing kaszinó kulcsszóval. Esküszöm, egyetlen olyan kaszinóm sincs, ami ebből a kiváló helyezésből profitálhatna és magam sem értem, miért, de eddig Andy Vajna sem keresett meg, hogy exkluzív hirdetést helyezne el weblapomon. Pedig pár könnyű millkáért megszámítanám.

(Szakértő olvasóim persze pontosan tudják, mi a jó a top helyezésű honlapokban és hogyan erősítik a kiépített webrendszer egészét.)

Zöldágra a zöldmarketinggel még nem vergődtem, de a számomra is meglepően erős konkurencia ellenére a Tartalommarketing blog alatt elhelyezett poszt feljövő ágban (zöldágban) van, lesz neki hamarosan top10-es pozíciója! Az említett című új blogom nem véletlenül kapta nevét: a tartalom és a marketing összekapcsolása ugyanis számomra igencsak fontossá vált, mivel – jöttem rá nemrégiben – SEO-szakiként kezdettől azon buzgólkodom, hogy tartalom előállításával és webes megjelentetésével valósítsak meg (kereső)marketing célokat.

Nyomd a kontentet! – hangzik a kezdő bloggereknek adott tanács, amely arra a tapasztalatra alapszik, hogy minél több a szöveg, az egyedi tartalom, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a webhelynek megnövekszik a forgalma. Ehhez persze az sem árt, ha érdekes és/vagy fontos az, amiről ír az ember. Marketingesek a megmondhatói.