A SEO-offenzíva. Egyéni stratégia, kreatív honlap optimalizálás

seo google honlap

Honlap-SEO szakértő

A SEO-offenzíva szakértői szinten

Kedvenc keresőnk nem értékeli az erőszakos linképítő módszereket, épp ezért ne tévesszük össze ezt jobb híján így nevezett az offenzívát sem az erőszakos linktámadással, amikor rövid idő alatt azonos anhor szövegű új külső linkek százait vagy ezreit irányítjuk rá a céloldalra, sem a másutt már tárgyalt PR-cikked osztagtámadással, amikor több saját oldalunkat és blogposztunkat ugyanarra a kifejezésre optimalizáljuk, mint a megbízónk oldalát. Előbbit a Google keményen bünteti, utóbbinak a veszélyeire vonatkozó cikkemben felhívtam a figyelmet.

Az általam kidolgozott SEO-offenzíva más jellegű, a tömeges link-támadástól az különbözteti meg, hogy új hiperlinkeket szinte egyáltalán nem alkalmaz, az osztagtámadástól pedig abban tér el, hogy a találati listán nem húzza be saját oldalainkat a céloldallal közel azonos vagy előbbre sorolt weboldalak pozíciójába.

Mint akkor még kezdő weboldal-optimalizáló SEO-szakértő ezt az eljárást „kínomban” találtam ki, egy olyan helyzetben, amikor úgy látszott, nem tudok továbblépni. Az történt, hogy megbízóm honlapját már több mint egy fél éve optimalizáltam, fel is tornáztam a szükséges kifejezéssel az első négybe (ez az eredmény képezte a megbízás tárgyát), és jobb eredményt nem várván ügyfelemmel meg is egyeztünk a pozíciótartásban: kevesebb munka, kevesebb pénz; tutiság-nyugiság.

Ám szakmai ambíciómat piszkálta a dolog, és a pozíciók puszta meg- és karbantartása helyett újra és újra erőfeszítést tettem az előbbre jutásra. Az oldal fel is ment párszor a második helyig, de aztán visszaesett. Az első pozíciót egy erősnek nem is látszó oldal foglalta el már fél évvel korábban is – és úgy látszott, ebből a pozíciójából kirobbanthatatlan hagyományos seóval.

Hogyan javítható a weboldal linkereje?

Sokáig törtem a fejem, mit tehetnék. Hogy új és még újabb weboldalakat indítsak és pr-cikkeket helsezzel el, így szaporítva a link-küldő helyek számát, idővel nyilván hozott volna némi eredményt, de aki foglalkozott már honlap-optimalizálással, tudhatja, hogy a teljesen új weblapokkal való linktámogatás igen gyenkécske eszköz, érezhető hatása csak akkor mutatkozik, ha az új honlapokat szintén optimalizálás alá vetjük, megerősítjük, és erős oldalakként már linkjeik hatása is erős lehet. Ez hónapok munkája. Egy SEO-projekt elején alkalmazható (és -andó is), de a nyolcadik hónapban nem látszik célszerűnek.

Új webegységeket tehát nem akartam kiépíteni, a meglévőket viszont már maradéktalanul felhasználtam: gyakorlatilag nem volt már olyan oldalam, ahová ki ne tettem volna a céloldal linkjét.

Akkor mégis, mit tegyek? Nincs más lehetőségem, mint hogy a meglévő linkek erejét növeljem. De hogyan?

Tudni kell, hogy az én webrendszerem igen sűrű hálózatot képez. Ha az nem is igaz, hogy minden oldalamról minden más oldalamat linkelem, de annyi bizonyos, hogy a fontosabb blogok, személyes lapok, tematikus oldalak és SEO-célú webhelyeknek szinte mindegyikére mutat link az összes többi lapról, így nem számítanak ritkaságnak a 70-80 vagy még több linkkel terhelt oldalak, de a „szegényesebbek” sem ússzák meg 25-30 alatt.

Na most. A szakma véleménye erről ugyan részben megoszlik, a legtöbben mégis valahogy úgy tudják-gondolják, hogy egy adott erejű weboldalnak adott, fix értékű a linkpotenciálja, és ez elaprózódik, ha túl sok kimenő link között oszlik meg. Ennek ellenére azt senki sem gondolja, hogy ha 1 linket teszünk ki, az százszor, ha 10-et, akkor azok 10-szer erősebbek lesznek, semmint ha 100 backlinkre osztódik szét az adott honlap linkereje. De hogy valamekkora erő-szétszóródás mégis létezik, ez logikus, és a szakemberek tapasztalata által is igazolt feltevés.

Hivatkozások megritkítása

Adódott tehát a lehetőség: a többi oldalam rovására megrostálom, megritkítom oldalaim linkjeit, hogy a céloldalra mutató hivatkozások ezzel erősödjenek. De hány oldallal tegyem meg ezt, s melyekkel? Végigmenni a teljes rendszeren: hónapok munkája. No meg: ha mindenütt elvégzem ezt az erős linktelenítést, annak idővel saját oldalaim látják majd a kárát: szétesik az évek óta épített hálózat, csökkennek a PR-értékek, s a gyengülés révén majd az optimalizáló hatás is veszít erejéből. További probléma: az ilyen link-csereberék hatása szintén igen lassú, hónapok telhetnek el, míg a Google minden frissítésemet indexálja. A hatás időben széthúzódik, talán alig látszik meg az eredménye, hiába jó az egyéni stratégia és kreatív honlapoptimalizálásban.

Itt egy gyors és hatásos akcióra van szükség.

Ekkor eszeltem ki a SEO-offenzíva tartalommarketing-stratégiáját. (Végre is hajtottam, igen jó eredménnyel – erről alább.) Azóta finomítottam, pontosítottam néhány dolgot, így itt a tökéletesített verzió lényegét írom le.

A SEO-offenzíva előfeltételei, leírása, végrehajtása, elmélete és gyakorlata

Feltételek. Az eljárást akkor tartom célszerűnek alkalmazni, ha:

1. ha eléggé nagy, erős és stabil webrendszerrel rendelkezünk, olyannal, amely nem rokkan bele abba, ha 3 hétre kicsit felborítjuk belső rendjét és saját oldalaink támogatottságát csökkentjük.

2. ha van jó pár erős, gyorsan frissülő blogunk, amelyeket az offenzívába bevonhatunk, s ha van ugyancsak jó pár, időlegesen „nélkülözhető” nagy linkerejű statikus oldalunk, amelyek háttérül szolgálhatnak akciónkhoz.

3. ha már hosszú ideje optimalizáljuk a céloldalt, s egyfelől elfogytak egyéb eszközeink, másfelől biztosak vagyunk abban, a Google elég hosszú ideje tartja jó pozícióban a céloldalt ahhoz, hogy a háttérben zajló linkmozgást ne tartsa természetellenesnek.

Előkészület.

1. Válasszunk ki jó néhányat legerősebb és leggyorsabban frissülő blogjaink közül.
– Én 12 aktív blogomat választottam ki, néhányuk 4-es PR-értékkel rendelkezett, s voltak köztük olyanok, amelyekről tudtam, hogy ha közzéteszek rajtuk egy új posztot, a Google azt akár perceken belül indexálja – de frissíti magának a főoldalnak az indexációját is, ha nem is azonnal, de még aznap.

2. Válasszunk ki néhányat legértékesebb, legnagyobb link-erejű statikus oldalunk közül.
– Én 10 nagy linkerejű, magas PR-értékű oldalamat vontam be az akcióba.

Végrehajtás.

1. A nagy erejű statikus oldalakról szedjük le az összes fent lévő linket (esetemben oldalanként 50-nél többet), és csak a céloldalra mutatót hagyjuk fenn; illetve helyezzük el rajtuk további 2-3 hivatkozást (ne többet), ezek az akcióban részt vevő blogok egyikére-másikára, illetve az offenzíva más statikus oldalira mutassanak. Vigyázzunk arra, hogy ne történjék sem szimmetrikus oda-vissza-linkelés, és ne képződjenek zárt ciklusú körbelink-gyűrűk sem (a Google egyiket se szereti).

2. A blogokról is szedjük le az akció szempontjából fölös linkeket, hagyjuk rajtuk csupán a céloldal linkjét és a 10 statikus oldal közül 5-6-ra is is mutasson egy-egy link (Ne mindegyikre! Viszont már-más blogokról másokra-másokra úgy, hogy a 12 blogról összességében azért minden statikus oldalra vezessen 5-6 bloglink – lehetőleg épp azokra, amelyekről az adott blogra nézve nincs viszontlink.).

3. Ha ezt az új típusú linkhálózatot kiépítettük, hozzuk mozgásba a rendszert: a 12 blogban kezdjünk intenzíven posztolni. A frissen írt, lehetőleg nem túl rövid szövegű posztokban is legyen mindig 2-3 friss link, ezek vegyesen mutassanak az akcióban részt vevő másik 1-2 blogra (vagy azok „akciós” posztjára), vagy a főoldali linkkel nem támogatott valamelyik statikus oldalra. (A linkek sorrendiségében ne legyen rendszer, a hálózat ne legyen szimmetrikus és körkörös!)

Magam a 12 kiválasztott blog közül a 4 legerősebbnek tartottban heti háromszori gyakorisággal posztoltam, további 4 blogban igyekeztem legalább heti egy posztot elhelyezni, a maradék négyre már kevés időm maradt, így azokban a 3 hetes offenzíva során csupán 1-2 friss poszt jelent meg. Ez így is azt jelentette, hogy 3 hét alatt ötvennél több posztot publikáltam.

Elmélet:

Az operatív blogokban frissen közzétett posztok a keresők által figyelt RSS-csatornák révén minden alkalommal arra „ingerlik” a Google rendszerét, hogy meglátogassa blogunkat, indexálja a friss cikkoldalt és magát a főoldalt is. Eközben észleli a linkeket. Ezen a réven minden alkalommal „impulzust küldünk” mind a céloldalra, mind az akcióban rész vevő statikus oldalak néhányára – ezzel kiváltjuk, felgyorsítjuk ezeknek az oldalaknak a google-szem.jpgGoogle-webcahe-frissülését is (és frissülnek a rajtuk lévő linkek is), mind az offenzívában részt vevő többi blog vagy poszt közül egyre-kettőre. A megfelelő számú és gyakoriságú publikációk révén a 12 blog és a 10 nagy linkerejű statikus oldal egyfajta „impulzusgócot”, „energiacentrumot” képez, amely a belsejében zajló intenzív és kölcsönös – de aszimmetrikus! – link-villódzások révén „felturbózódik”, és mivel kifelé csak egyetlen egy helyre, a céloldalra mutat link, ezen az egyetlen kifelé vezető csatornán 22 webegység összegzett energiájú linkhatása zúdul át a honlap optimalizálás tárgyát képező megbízói oldalra.

A Google csak mereszti a szemét: nem történt semmi rendellenes, ugyanazokról az oldalakról jönnek a linkek, mint korábban, szó sincs erőszakos linképítésről, nincs semmi trükk – és saját robotjai mégis előbbre sorolják az oldalt.

Gyakorlat:

Három hét elteltével beszüntettem az akciót, eközben megbízóm weboldala előre-előre-ugrott, volt rövid ideig (félnapok) az első helyen is (a google.com-ban; a google.hu-ban viszont nem…), de nem kapaszkodott meg. Pár nap múlva azonban méltóságteljesen mégis elfoglalta az első helyet, és 24 óra elteltével is, minden lehetséges ellenőrzést és keresést kipróbálva, a csúcson találtam. Letaszította trónjáról azt a honlapot, amely nyolc hónapon át kirobbanthatatlannak tűnt a lista éléről.

A sors fintora, hogy aznap, amikor a honlapoptimalizálás terén életem legnagyobb sikerét értem el, megbízóm beszüntette a tevékenységét. Így már annak előnyeit sem használhatta ki, hogy oldala még egy hónapig az élen volt, holott akkorra már linkek sokaságát le is szedtem

*

Kreativitási kérdés: a blogposztok sokaságának megírása. Három hét alatt félszáz posztot produkálni nem könnyű. Természetesen nem kell mindegyiknek Purlitzer-díjas cikknak lennie. Mégis jó, ha eredeti szövegekről van szó (a copy-paste Google-értékét, ugye, ismerjük). És persze nagyon jó az is, ha kisebb-nagyobb számban  benne vannak azok a kulcsszavak, amelyekre részben a céloldalt, részben a többi blogot és statikus oldalt optimalizáljuk. Ügyes blogger ezeket a feladatokat úgy oldja meg, hogy olvasói észre sem veszik: most voltaképp nem egy szerzői posztot olvastak, hanem egy offenzíva részesei lehettek.

*

A SEO-offenzíva a honlapoptimalizálás egy sajátos stratégiájú, egyéni lehetősége, leginkább speciális esetekben alkalmazható. Veszélye, hogy saját oldalaink pozícióját-erejét kell kockáztatnunk a cél érdekében. Éppen ezért az akció végeztével érdemes a saját linkjeinket visszaépíteni.

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük